Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 141.237.63.29) dhe riktheu rishikimin 1945163 nga Gelaaden)
No edit summary
Në poemën [[Lliada]],shkrimtari [[Homer]], flet për [[Luftën e Trojës]]. Sipas poemës, mikenasit i shpallën luftë trojanëve, sepse pozicioni I Trojës pengonte rrugën detare për në Detin e Zi. Lufta vazhdoi për 30 vjet. Beteja përfundoi kur [[Akili]] mundi në dyluftim Hektorin,princin e trojanëve. Sipas [[Homerit]] helenët pushtuan Trojën me anë të një dredhie, duke përdorur Kalin e Drunjtë.
"TROJANËT KUJTUAN SE KALI ISHTE NJË DHURATË KUSHTUAR PERËNDIVE TË TYRE,PRANDAJ E FUTËN ATË BRENDA NË QYTET.NATËN,KUR TË GJITHË ISHIN DUKE FJETUR,USHTARËT GREKË QË ISHIN BRENDA KALIT DOLËN DHE HAPËN DYERT E QYTETIT.USHTRIA GREKE HYRI NË QYTET,I VURI ZJARRIN,E GRABITI DHE MASAKROI TROJANËT",pjesë nga [[Lliada]].
 
== Shih edhe ==
*[[Helenocentrizmi]]
 
[[Kategoria:Greqia e lashtë]]