Ndryshimi mes inspektimeve të "Fanti"

5 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
 
[[File:Jack playing cards.jpg|thumb|right|Fanti me katër llojet e letrave në modelin anglezë]]
'''Fanti''' është një kartë që, në kuvertën tradicionale franceze dhe angleze, fotografon një njeri në veshjen aristokratike tradicionale ose historike të lidhur përgjithësisht me Evropën e shekullit të 16-të ose të 17-të. Rangu i zakonshëm i një fanti, luan sikur të ishte 11 (domethënë, midis 10 dhe [[Mbretëresha (letralojëra bixhozime letra)|mbretëreshës]]). Si kartë me fytyrë më të ulët (ose "gjykatë"), fanti shpesh paraqet një standard minimal - për shembull, shumë lojëra poker kërkojnë një dorë minimale të një palë të fanteve ("jacks or better") për të vazhduar lojën.
 
==Përfaqësimi==
Në modelin anglez,<ref>[http://i-p-c-s.org/pattern/ps-48.html English pattern] at the International Playing-Card Society.</ref> fanti dhe kartat e tjera të fytyrës nuk përfaqësojnë askënd në veçanti,<ref>Berry, John. (1998). "Frequently asked questions". The Playing-Card. Vol. 27-2. pp. 43-45.</ref> për dallim nga praktika historike franceze, në të cilën çdo kartë thuhet se përfaqëson një personazh të veçantë historik ose mitologjik. Valet (që do të thotë fant në frëngjisht) në modelin e Parisit tradicionalisht kanë qenë të lidhur me figura të tilla si [[Ogier the Dane]] (një kalorës i [[Karli i Madh|Karlit të Mah]] dhe heroi legjendar i [[chansons de geste]]) për fantin e maçeve;<ref>[https://books.google.com/books?id=FDH1huAGSTkC&pg=PA2&lpg=PA2&ots=YpweUbRLVT&sig=1cNbephw3VX8nuynEEmb3p_ghio ''Games and Fun with Playing Cards''] by Joseph Leeming on [[Google Books]]</ref> [[La Hire]] (luftëtar francez) për fantin e zemrave; [[Hektori|Hektor]] (heroi mitologjik i [[Kënga e Ilionit|Iliadit]]) për fantin e diamanteve; dhe [[Lancelot]] ose [[Judas Maccabeus]] për fantin e spathiut.<ref>[http://www.snopes.com/history/world/cardking.asp ''The Four King Truth''] at the Urban Legends Reference Pages.</ref><ref>[http://www.madore.org/~david/misc/cards.html ''Courts on playing cards''], by David Madore, with illustrations of the English and French court cards</ref>
 
Në disa kuvertë jugore të Italisë, ka shpata androgjene që nganjëherë quhen shërbëtorë. Në kuvertën e [[Taroti SicilianSiçilian|tarotit siciliansiçilian]], fantët janë qartësisht femra dhe njihen gjithashtu si shërbëtorë.<ref>[http://i-p-c-s.org/pattern/ps-12.html Tarocco Siciliano, early form] at the International Playing-Card Society.</ref> Ndërsa ky kuvertë përfshin edhe mbretëreshat, është e vetmja set tradicional që të mbijetojë në kohët moderne me dy radhë të kartave të fytyrës femra. Kjo paketë mund të ketë qenë e ndikuar nga kuvertë e vjetëruar portugeze, e cila gjithashtu kishte fant femra. Modeli modern meksikan ka poashtu femra.<ref>Scotoni, Ralph. [http://www.altacarta.com/english/research/mexico-mexican-pattern.html Mexican Pattern] at Alta Carta.</ref>
 
==Fanti në letra bixhozi francezë==
Anonymous user