Dallime mes rishikimeve të "Kuçova"

20 bytes added ,  1 vit më parë
(Bera nje ndreqje gramatikore.)
 
== Gjeografia ==
Përpara viteve [[1990]]-te Kuçova bënte pjesë në rrethin e Beratit. Sot paraqitet si rreth me vete dhe kufizohet nga Berati[[Berat]]i në jug, Elbasani[[Elbasan]]i në veri dhe [[Lushnja]] në veri-perëndim. Kjo zonë ka një reliev kodrinor-fushor, klime mesdhetare me verë të nxehte dhe të thatë, dimër të ftohtë. Ky qytet ka arritur shifrën rekord në Shqipëri për temperaturën më të larte të regjistruar me 44,4 °C në korrik [[1986]]. Në përgjithësi mbizotërojnë dherat e buta të kafenjta, të përshtatshme për kultivimin e shumë kulturave bujqësore (si të lashtat ashtu edhe shume drurë frutore veçanërisht ullishtë dhe vreshtat). Përshkohet nga lumi [[Devoll]], në veri-perëndim në afërsi të fshatit [[Kozare]].
 
== Demografia ==
Anonymous user