Dallime mes rishikimeve të "DigitAlb"

43 bytes removed ,  2 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Neutralitet i dyshimtë}}{{Infobox company
| name = DigitAlb Sh.A
| logo = Dga3.jpg
| logo_size = 200200px
| type = Shoqëri aksionere
| industry = [[Komunikimi]], [[Prodhime mediatike]]
Freq 10886, Band 30000, FEC 3/5, POL H, MOD 8PSK.
 
Që prej fillimeve të tij '''DigitAlb''' e nisi me dekodera në teknologjinë SD (standard-definition), Opentech ODS 3000C, më pas nga viti 2007 u implementua teknologjia HDTV (High Definition Television) me dekoder të tipit KSF-S660HDCO. Prej vitit 2013 DigitAlb hodhi në treg dekoderin FlyBox fjala e fundit e teknologjisë. Ky dekoder multifunksionalshumëpërdorimësh ka një sërë funksionesh interaktive si PVR, Timeshift, Push VOD ka të bëjë me aksesiminqasjen e katalogut Popcorn (këto funksione mundësohen me Hard Disk-un e '''DigitAlb'''). Por dekoderi FlyBox mund të lidhet edhe me internet nëpërmjet LAN (kabëll) ose WIFI dhe mundëson VOD-katalogu Popcorn, radio nga interneti, lajme, shtypin e ditës, horoskopin etj.
 
=== Modelet e dekoderave dhe pajisjeve që DigitAlb ka lançuar që nga krijimi i tij: ===
* FlyBox mini
 
Të gjithë dekoderat e '''DigitAlb''' janë të mbrojtur nga teknologjia 'Conax EmbeededEmbedded'.
 
DigitAlb është hakuar në sistemin Gshare (Forever) dhe punon 100%.
 
== Historia ==
Menjëherë u ndje fillimi i një ere të re. Fillimisht u mbulua me sinjal [[Tirana]] dhe Durrësi dhe më pas një nga një, Fieri, Lushnja, Elbasani, Shkodra e Vlora. Një gamë e gjerë programesh, nga çdo zhanër, ofruar përmes kanaleve tematikë të platformës nisi të plotësojë “oreksin” e publikut për të ndjekur gjithçka donte në ekran e të gjitha këto përmes cilësisë tepër të lartë të figurës dhe zërit, info elektronike EPG, dekoder të personalizuar me menu në shqip, deri atëherë e pamendueshme. Për herë të parë lindën kanalet e fëmijëve 24 orë të dubluara në shqip.
 
Më [[15 Dhjetor|15]] Dhjetor të vitit [[2004]], vetëm 5 muaj nga lindja, '''DigitAlb''' shënon një hap të ri, ai fillon edhe transmetimin e kanaleve të tij në satelit në mbarë [[Evropa|Evropën]] duke qenë e vetmja platformë e re dixhitale e kontinentit të vjetër në transmetime tokësore dhe satelitore njëkohësisht. Kështu '''DigitAlb''' nisi të përçonte Shqipërinë kudo ku punojnë e jetojnë shqiptarë.
 
Në vitet e para dhe ne vazhdimësi, '''DigitAlb''', shtonte numrin e kanaleve të platformës së tij, duke plotësuar më mirë gamën e kërkesave dhe shijeve të publikut, me më shumë kanale për fëmijë, më shumë kanale filmash, më shumë dokumentarë, dhe të gjitha në shqip, me më shumë muzikë dhe sport.