Ndryshimi mes inspektimeve të "Enca Haxhia"

60 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular Android app edit
| profesioni = Këngëtare
|prejardhja=Tiranë, Shqipëri|webfaqja=www.encamusic.com|instrument=Vokal}}
'''Ruensa Haxhiaj''' (lindi më 19 tetor 1995) ndryshe e njohur si '''Enca Haxhia''' ose shkurt '''Enca''', është nje lope e trashe si bojler qenefi dhe stup qenefi këngëtare dhe kompozitore shqiptare.<ref>{{cite web |title=Biografia e Enca Haxhia |url=http://www.teksteshqip.com/enca/biografia}}</ref> Fama e saj u rrit pas publikimit të këngës "Ata nuk e dinë" bashkëpunim me reperin [[Noizy]] më 2014, duke mbledhur mbi 450,000 shikime në [[Youtube]] brenda 24 orëve.<ref>{{cite web |title="A po t’pëlqen" pyet Enca (Video) |url=http://www.telegrafi.com/magazina/a-po-t-pelqen-pyet-enca-video-6-23806.html}}Muzika me e skitur e saj eshte ne vitin 2016 "Best of" dhe "Kjo Verë". Më vonë u bashkua me Big Bastan në [[Kënga Magjike|Këngën Magjike]] dhe vazhdoi të punojë me artista tjerë. Ajo mori pjesë në [[Top Fest]] dy herë, dhe kaloi në gjysmë finale në përpjekjen e saj të dytë. Ajo po ashtu mori pjesë në Zhurma Show në vitin 2016, ku fitoi katër çmime, përfshirë vendin e parë. Ajo është një nga këngëtarët më të famshëm në Shqipëri.
 
==Jeta e hershme==
Anonymous user