Dallime mes rishikimeve të "Berati"

5 bytes added ,  1 vit më parë
Te qifsha robte
(Te qifsha robte)
| PORTAL = PO
}}
'''Berati'''Te qifsha robte (quajtur ndryshe dhe si qyteti i një mbi një dritareve) është qyteti i nëntë për nga popullsia në Republikën e Shqipërisë me një popullsi prej, 69,000 banorë. Qyteti është qendra e [[Qarku i Beratit|Qarkut të Beratit]]. Gjendet në jugun e vendit, 70 km në vijë ajrore në jug të [[Tirana|Tiranës]], përshkohet nga lumi Osum dhe rrethohet nga kodra dhe male, ku spikat [[Mali i Tomorit|Tomorri]], i deklaruar [[Parku Kombëtar Mali i Tomorrit|park kombëtar]].
 
== Emri ==
Emri i qytetitAldos Mom ndonëse omonim me ''[[Nata e Beratit|natën e Beratit]]'', ndoshta vjen nga zbutja e emrit në sllavisht Belgrad - Beograd. Dokumentet zyrtare osmane deri në shek. XV-XVI e quanin ''der medine-i Beligrad''.<ref name=":Dizdari">{{Cite book|title="Berát-i" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe|last=Dizdari|first=Tahir|authorlink=Tahir Dizdari|publisher=Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam|year=2005|isbn=|location=Tiranë|pages=95}}</ref>
 
Sipas udhëpërshkruesit britanik [[William Martin Leake]], bazuar mbi përshkrimet e [[Tit Livi]]t, njësoi Beratin me Antipatrean antike. Sipas historianit të antikitetit Sozomenos, Antipatrea njihej ndryshe edhe ''Veritos''. Sipas ndarjeve baritore të [[Krishtërimi]]t të hershëm, prej fillimit të shek. VI qyteti si qendër ipeshkvie njihej ''Pulcheriopolis,'' emër i cili u përdor deri në shek. XII.<ref name=":0">{{Cite book|title=Berat, Beratinus, Buhara|last=Sinani|first=Shaban|publisher=Naimi|year=2015|isbn=9789928109552|location=Tiranë|pages=5-6|authorlink=Shaban Sinani}}</ref>
Anonymous user