Dallime mes rishikimeve të "Beteja e Kosovës"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Undid edits by 2.230.202.150 (talk) to last version by Hatake)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Beteja e Kosovës''' u zhvillua në rrethinë të [[Prishtina|Prishtinës]], [[Kosova|Kosovë]] në vitin [[1389]] ndërmjet një koalicioni ballkanik, dhe [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]].
 
== Beteja e Kosovës ==bossat
 
Depërtimi i vrullshëm i [[Perandoria Osmane|osmanëve]] në [[Gadishulli Ballkanik|Ballkan]] tronditi elitën politike drejtuese shqiptare dhe atë të vendeve fqinje. Të ndodhur përballë një armiku të përbashkët, princërit, mbretërit e fisnikët shqiptarë, serbë, bullgarë e rumunë i fashitën mosmarrëveshjet dhe grindjet e tyre dhe krijuan një koalicion antiosman.
Anonymous user