Ndryshimi mes inspektimeve të "Romani"

236 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1834548 i bërë nga Alexeri (diskutimet))
Etiketa: Undo
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
njerëzve, duke spikatur një prej tyre.
* '''Romani m.''' (fr. roman nga lat. romanus-romak ; në fillim vepër letrare e shkruar në gjuhën romane=romake) let. vepër letrare e gjatë zakonisht në prozë, e cila pasqyron një rreth të gjerë ngjarjesh dhe karakteresh të njerëzve, duke spikatur një prej tyre.
* '''Romani m.''' (lat. romanus) - amilje e popujve, gjuhët e të cilëve rrjedhin nga latinishtja vulgare (popullore), si : gjuha italiane, frënge, spanjolle, portugeze, romune etj., përkatësisht popujt. italian, frëng, spanjoll, portugez, romun etj.
* '''Romane m.''' (lat. roman/us, - a, ~um) që i përket një populli a një gjuhe romane, popull roman, gjuhë romane.
Anonymous user