Dallime mes rishikimeve të "Kolera"

29 bytes added ,  1 vit më parë
# Në fazën e parë, dominon [[diarreja]] dhe [[vjellja|vjellët]] e shpeshta të cilat shkaktojnë dhimbje barku tek i infektuari.
# Në fazën e dytë ([[Exsikkoza]]) si shkak i diarresë dhe vjelljeje të shpeshta paraqitet mungesa e lëngjeve në trupin e njeriut. Kjo shkakton renjen e temperaturës e cila shprehet me ndryshimin e pamjes së fytyrës ku maja e hundës është më e mprehtë, faqet rrinë të vara dhe ndryshimi i ngadalshëm i rrudhave të fytyrës.
# Në fazen e fundit reagon i gjithë trupi me temperaturë të lartë dhe infektuari përmbahet, turbulloset dhe bie në agoni kjo mund të përcillet me një infektim të lëkurës, mushkërive apo ndonjë organi tjetër,dhe shoqerohet dhe me vdekje.
 
Personat me [[Grupet e gjakut|grupin e gjakut]] 0 janë më të ndjeshëm dhe më të rrezikuar nga Kolera.
Anonymous user