Dallime mes rishikimeve të "Zahir Pajaziti"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Zahir Pajaziti''' lindi më [[1 nëntor]] të vitit [[1962]] në [[Orllan]], [[Besiana|Podujevë]], [[Kosova|Kosovë]], ra dëshmor më [[31 janar]] të vitit [[1997]] në [[Pestovë]] [[Vushtrria|Vushtrri]], [[Kosova|Kosovë]], ishte nje nder themeluesit e [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|UÇK-s]] dhe Hero - dëshmor shqiptar i [[Lufta e Kosovës|Luftës së Kosovës]].
 
Zahir Pajaziti u lind në një familje bujare në fshatin Orllan të GollakutPodujevës më [[1 nëntor]] të vitit [[1922|1962]], ishte fëmija i pestë i prindërve Qerim Pajaziti dhe Fatime (Rudari) Pajaziti.
 
Nga dyert e kësaj familje kanë dalë ushtarakë që në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore. Po ashtu edhe babai i Zahirit, Qerimi ishte pjesëmarrës aktiv në forcat progresive të asaj kohe.
Anonymous user