Dallime mes rishikimeve të "Justiniani I"

3.593 bytes removed ,  1 vit më parë
Shembull:jam i madh
(Rregullova gabime drejtshkrimore dhe rregullova permbajtjen)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Shembull:jam i madh)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| titulli = Perandor i [[Perandoria Bizantine|Perandorisë bizantine]]
{{Vini Re!}}
{{Infobox person
| emri = Justiniani I
| emër tjetër =
| image = Meister_von_San_Vitale_in_Ravenna_004.jpg
| përshkrimi =
| datëlindja = 482
| vendlindja = Tauresium, [[Dardania]], (Sot [[Republika e Maqedonisë së veriut]])
| data e vdekjes = 15 Nëntor 565
| vendvdekja = [[Konstandinopoja]]
| qyteti ku jeton =
| kombësia = [[Ilir]]
| nënshtetësia =
| arsimimi =
| shkolla =
| profesioni = Politikan, Ushtarake
| vepra të njohura =
| i njohur =
| e njohur =
| vitet aktiv =
| kompania =
| organizata =
| titulli = Perandor i [[Perandoria Bizantine|Perandorisë bizantine]]
| posti politik =
| paraardhësi =
| çmime =
}}
'''Justiniani''' ([[Latinishtja|lat.]]: '''Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus''', [[Greqishtja|gr.]]: Ιουστινιανός;) zakonisht i njohur si '''Justiniani I''', apo (në [[Kisha ortodokse|Kishën Ortodokse]]) '''Shën Justiniani i Madh''', lindi në [[Tauresium]], të [[Iliria|Ilirisë]] rreth viteve [[482]]/[[483]] dhe vdiq me [[13 nëntor]] apo [[14 nëntor]], [[565]] në [[Kostandinopoja|Kostandinopojë]]. Ishte [[Perandori|perandor]] i [[Bizanti]]t nga viti [[527]] gjer në vdekjen e tij, dhe anëtari i dytë i [[Dinastia|dinastisë]] [[Dinastia justiniane|justiniane]], pas xhaxhit të tij [[Justini I|Justinit I]].1
 
Justiniani u lind në Petrus Sabbatius të Tauresium në provincën, atëherë secilën, të Dardanisë në vitin 483 të erës sonë. Familjes Latine-folëse të tij fshatar besohet të ketë qënë illiro-romak në origjinë. Iustinianus, mbiemër të cilën ai e mori më vonë, është tregues i miratimit nga Justin, xhaxhai i tij. Gjatë mbretërimit të tij, ai themeloi Justiniana Prima jo shumë larg nga vendlindja e tij. Nëna e tij ishte Vigilantia, motra e Justin. Justin, i cili ishte një roje perandorak (Excubitors) para se të bëhej perandor, e solli atë në Konstandinopojë, dhe i siguroi edukimin djalit. Si rezultat, Justiniani u arsimuar mirë në juridik, teologji dhe histori romake. Justiniani shërbeu për disa kohë me Excubitors, por detajet e karrierës së tij të hershme janë të panjohura.
 
Kur perandori Anastasius vdiq në vitin 518, Justin u shpall perandor i ri, me ndihmë të konsiderueshme nga Justiniani. Gjatë mbretërimit të Justin (518-527), Justiniani ishte shok i ngushtë perandorit. Justiniani treguan ambicie shumë, dhe ajo është menduar se ai ishte funksionuar si regjent virtuale të gjatë para se Justin e bëri atë perandorit shok më 1 prill 527, edhe pse nuk ka asnjë dëshmi bindëse për këtë. Siç u bë Justin pleqërie pranë fundit të tij komandant konsull mbretërimit, Justiniani u bë de facto sundimtari. Justiniani u emërua në vitin 521, dhe më vonë i ushtrisë së në lindje. Pas vdekjes Justin unë e më 1 gusht 527, Justiniani u bë e sovran i vetëm.
 
Justiniani rregull nuk është universale popullore, në fillim të mbretërimit të tij ai pothuajse humbi fronin e tij gjatë trazirave të Nika, dhe një komploti kundër jetës së perandorit nga biznesmenë të pakënaqur u zbulua si vonë si 562.
 
Justiniani ishte goditur nga murtaja në 540s fillim, por gjetën. Theodora vdiq, ndoshta nga kanceri, në 548, në një moshë relativisht të re. Justiniani jetoj pothuajse njëzet vjet më shumë se ajo. Justiniani, i cili kishte gjithmonë ka pasur një interes të madh në çështjet teologjike dhe në mënyrë aktive ka marrë pjesë në debatet mbi doktrinën e krishterë, [19] u bë edhe më i përkushtuar në fenë gjatë viteve të mëvonshme të jetës së tij. Kur ai vdiq, në natën e 13-14 nëntor të vitit 565, ai nuk la fëmijë. Ai u pasua nga Justiniani II, i biri i motrës së tij Vigilantia, i cili ishte martuar në Sofia, mbesë e Perandoreshes Theodora. Trupi Justinianit ishte varrosur në një mauzole ndërtuar posaçërisht në Kishën e Apostujve të Shenjtë.
 
== Bizanti në kohën e Justinianit I ==
Anonymous user