Ndryshimi mes inspektimeve të "Çamëria"

164 bytes added ,  8 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Paria Çame: Korrigjim gabim shtypi)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular Android app edit
[[Skeda:Harta e Çamërisë.png|thumb|300px|Harta që tregon rajonin e Çamërisë dhe rajonet në Greqi të banuara nga shqiptarët në fillim të shekullit xx.]]
[[Skeda:Map_of_Chameria.svg|thumb|300px|Harta e Çamërisë]]
'''Çamëria''' është një krahinë në [[Epiri|Epir]]. Ky emërtim është i lidhur me çamët, popullsia autoktone dhe që përbënte shumicën e popullsisë së Çamërisë. Çamëria përbën një brez tokësor i cili shtrihet gjatë anëdetit lindor të [[Deti Jon|detit Jon]] nga [[Butrinti]] e [[Bistrica]] deri në [[Gjiri i Prevezës|Gjirin e Prevezës]]. Në periudhën moderne, Çamëria i referohet shpesh të gjithë zonës etnike shqiptare në Greqi, konkretisht rajonit të [[Epiri (rajoni administrativ)|Epirit]] dhe një pjese të [[Maqedonia Perëndimore|Maqedonisë Perëndimore]].
5

edits