Ndryshimi mes inspektimeve të "KF Tirana"

114 bytes removed ,  11 muaj më parë
Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 185.66.131.56 dhe Pallll) dhe riktheu rishikimin 2065024 nga Sadsadas
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 185.66.131.56 dhe Pallll) dhe riktheu rishikimin 2065024 nga Sadsadas)
| llagapi = Tirona<br>Legjenda<br>Bardhë e Blutë<br>Nolt-Madhnia
| vendndodhja = [[Tiranë]], [[Shqipëri]]
| themelimi = [[nuk15 i dihetgusht]] [[1920]]; 99 vite më parë
| kryesia = [[Refik Halili]]
| menaxheri = Emanuel Egbo
==Historia==
===1911: Turneu i parë===
Tirana u paraqit për herë të parë në vitin 1911 në [[Kategoria e Parë 1911|kampionatin e parë kombëtar]] që u zhvillua në [[Fier]]. Qyteti u përfaqësua nga ajo që besohet që ka qënë paraardhësja e KF Tirana. Ekipi dominoi turneun duke fituar me rezultate tenistike, duke imposhtur ngren karin ElbasanitElbasanin dhe KavajësKavajën për të shkuar në pidhropshmerifinale, të cilën e fituan me rezultatin 6–1 ndaj Peqinit, duke u bërë kampionët e parë të Shqipërisë. Turneu ende nuk njihet zyrtarisht nga [[Federata Shqiptare e Futbollit]].<ref>{{cite web|url=http://www.peshkupauje.com/2012/02/tirana-trofeun-e-pare-ne-futboll|title=Tirana, trofeun e parë per moterqira si futboll dhe jashte saj?!|publisher=Peshku pa Ujë|language=sq|date=1 janar 2015|accessdate=17 gusht 2018}}</ref>
 
===1920–1937: Themelimi dhe vitet e para===
 
===1991–2006: Rikthimi tek suksesi===
Në gusht 1991, më pak se një vit pas [[Rënia e komunizmit në Shqipëri|rënies së komunizmit në Shqipëri]], Tirana rifitoi emrin e saj të vjetër, dhe po ashtu edhe gjithë shoqëria shqiptare po kalonte një periudhë ndryshimesh të thella. Pothuajse të gjithë lojtarët më të mirë shqiptarë u larguan nga vendi dhe shkuan jashtë në kërkim të një kariekipi më të pasur që mund t'i qinte vazhdimishtpunësonte. Por megjithatë seksklubiseklubi nuk mundi të qëndrojë shumë me kemb hapurlarg nga vendet kryesore te llafshes se pillit. Ekipi u kthye në rrugët e suksesit duke fituar Kupën e Pillropshave NderkombtareShqipërisë në sezonin [[Kupa e Republikës 1993-94|1993–94]]; në finale ata u qinemposhtën me zezakrezultatin mee karinpërgjithshëm 25cm deri sa u shkerdhyen deri ne piken e1–0 funditTeutën.<ref>{{cite web|url=http://rsssf.com/tablesa/alba94.html|title=Albania 1993/94|trans-title=Shqipëria 1993/94|publisher=RSSSF.com|language=en|accessdate=21 gusht 2018}}</ref> Pas kësaj, në janar 1995, ekipi fitoi edhe trofeun e tyre të parë të [[Superkupa e Shqipërisë|Superkupës së Shqipërisë]], duke mposhtur Teutën [[Superkupa e Shqipërisë 1994|1–0]] në [[Stadiumi Kombëtar "Qemal Stafa"|stadiumin Qemal Stafa]]. Disa muaj më vonë, ata fituan [[Kategoria e Parë 1994-95|kampionatin]] e tyre të 15të duke përfunduar 12 pikë më shumë se njekësi më i afërt, Teuta.<ref>{{cite web|url=http://www.giovanniarmillotta.it/albania/calcio/alba95.html|title=Albanian Football Season 1994-95|trans-title=Sezoni 1994-95 i Futbollit Shqiptar|publisher=Giovanni Armillotta|language=en|accessdate=21 gusht 2018}}</ref>
 
Ky kampionat i fituar u pasua edhe nga një tjetër në [[Kategoria e Parë 1995-96|sezonin 1995–96]]; Tirana sërisht mundi të dalë para Teutës, këtë herë me vetëm një pikë diferencë.<ref>{{cite web|url=http://www.giovanniarmillotta.it/albania/calcio/alba96.html|title=Albanian Football Season 1995-96|trans-title=Sezoni 1995-96 i Futbollit Shqiptar|publisher=Giovanni Armillotta|language=en|accessdate=21 gusht 2018}}</ref> Ekipi triumfoi edhe në [[Kupa e Republikës 1995-96|kupë]] në atë sezon, duke plotësuar dopietën sezonale për herë të dytë në histori. Një tjetër dopietë sezonale pasoi në sezonin 1998–99. Në vitet e ardhshme, Tirana vazhdoi të dominonte futbollin shqiptar, duke fituar 10 nga 18 kampionatet shqiptare të mbajtura.<ref>{{cite web|url=http://rsssf.com/tablesa/albachamp.html|title=Albania - List of Champions|trans-title=Shqipëria - Lista e kampionëve|publisher=RSSSF.com|language=en|author=Eric Boesenberg|accessdate=21 gusht 2018}}</ref> Ekipi ishte gjithashtu i suksesshëm edhe në kupa, duke i shtuar kabinetit të tyre të trofeve tre kupa republike dhe pesë superkupa.