Ndryshimi mes inspektimeve të "KF Tirana"

372 bytes added ,  7 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| socks2 = 000000
}}
'''Klubi i Futbollit Tirana''' është një klub futbolli [[Shqipëria|shqiptar]] me seli në [[Tiranë]], kryeqytetin e [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Ekipi i meshkujve është një degë e klubit shumësportësh [[SK Tirana]], dhe është klubi i futbollit më i suksesshëm në Shqipëri, duke fituar 51 trofe madhorë të njohur zyrtarisht nga FSHF. Klubi luan në [[Kategoria Superiore|Kategorinë Superiore]], elita e futbollit shqiptar. Ndeshjet në shtëpi i luan në [[Stadiumi "Selman Stërmasi"|Stadiumin Selman Stërmasi]].
 
Klubi u themelua më 20 gusht 1920 nën emrin Shoqata Sportive Agimi,<ref name="Dizdari12"/> dhe dhjetë vite më pas morën pjesë në kampionatin e parë kombëtar të zhvilluar në Shqipëri. Që nga ajo kohë, Tirana mori pjesë në çdo kampionat të luajtur. Megjithatë, vëndi i nëntë në [[2016–17 Kategoria Superiore|sezonin 2016–17]] bëri që klubi të zbriste për herë të parë në [[Kategoria e Parë|Kategorinë e Parë]].<ref name="Rënja"/>
==Trofe==
Tirana është klubi më i suksesshëm dhe më i dekoruar i Shqipërisë. Bardheblutë mbajnë rekord kombëtar për trofetë e fituar në çdo kompeticion të luajtur në Shqipëri; kampionat, kupë e superkupë.<ref>{{cite web|url=http://www.arkivalajmeve.com/Tirana-24-here-kampione-e-Shqiperise.248539/|title=Tirana, 24 here kampione e Shqiperise|publisher=Arkiva Shqiptare e Lajmeve|language=sq|date=24 maj 2009|accessdate=15 gusht 2018}}</ref> Trofeu i parë në historinë e klubit ishte [[Kategoria Superiore|Kampionati Kombëtar Shqipëtar]], i zhvilluar në vitin [[Kategoria e Parë 1930|1930]]; ky ishte kompeticioni i parë zyrtar i mbajtur në Shqipëri.<ref name="Kampionati i parë"/> Trofeu më i fundit i fituar nga klubi është trofeu i fituesit [[Kategoria e Parë]] më 16 maj 2018.<ref name="Titulli i Kategorisë së Parë"/>
 
Tirana ka edhe dy trofe kampionati, të luajtura dhe fituara me djersë gjatë sezoneve [[Kategoria Superiore 1939|1939]] dhe [[Kategoria Superiore 1942|1942]], ku u luajt futboll i vërtetë dhe ku secili prej tyre është i bazuar në detaje dhe dëshmi të gjalla. [[Federata Shqiptare e Futbollit|FSHF]] ende heziton ti njohë këto evenimente zyrtarisht.
 
{| class="wikitable plainrowheaders" style="font-size:95%; text-align:center;"