Ndryshimi mes inspektimeve të "KF Tirana"

12 bytes added ,  11 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Klubi i Futbollit Tirana''' është një klub futbolli [[Shqipëria|shqiptar]] me seli në [[Tiranë]], kryeqytetin e [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Ekipi i meshkujve është degë e klubit shumësportësh [[SK Tirana]], dhe është klubi i futbollit më i suksesshëm në Shqipëri, duke fituar 51 trofe madhorë të njohur zyrtarisht nga FSHF. Klubi luan në [[Kategoria Superiore|Kategorinë Superiore]], elita e futbollit shqiptar. Ndeshjet në shtëpi i luan në [[Stadiumi "Selman Stërmasi"|Stadiumin Selman Stërmasi]].
 
Klubi u themelua më 2015 gusht 1920 nën emrin Shoqata Sportive Agimi,<ref name="Dizdari12"/> dhe dhjetë vite më pas morën pjesë në kampionatin e parë zyrtar kombëtar të zhvilluar në Shqipëri. Që nga ajo kohë, Tirana mori pjesë në çdo kampionat të luajtur. MegjithatëGjithsesi, vëndi i nëntë në [[2016–17 Kategoria Superiore|sezonin 2016–17]] bëri që klubi të zbriste për herë të parë në [[Kategoria e Parë|Kategorinë e Parë]].<ref name="Rënja"/>
 
Tirana ka garuar nën emrin SK Tirana nga viti 1927 e deri në 1947. Më pas [[Republika Popullore e Shqipërisë|regjimi komunist]] detyroi klubin të garonte me emra të ndryshëm si ''17 Nëntori Tirana'', ''Puna Tirana'' dhe ''KS 17 Nëntori''. Në vitin 1991, KF Tirana rimori emrin e saj të vjetër dhe u nda në dy degë: shumësportëshi SK Tirana dhe dega e futbollit KF Tirana.
 
Tirana është klubi më i suksesshëm shqiptar në kompeticionet evropiane, duke kaluar të paktën një tur në njëmbëdhjetë raste që kur debutuan për herë të parë në [[1965–66 Kupa Evropiane|Kupën Evropiane 1965–66]]. Ata kanë arritur turin e 16-ve vetëm në [[UEFA Liga e Kampioneve|Kupën Evropiane]] (Ditët e sotme [[UEFA Liga e Kampioneve]]) në tre raste, dhe katër raste gjithsej. Ata gjithashtu kanë rekordin për renditjen më të lartë të një klubi shqiptar sipas [[IFFHS]], duke arritur vendin e 31të në renditjet botërore të vitit 1987,<ref name="Rekordi"/> si rezultat i suksesit të tyre në Kupën e Kupave. Përveç kësaj, Tirana është një anëtare e ECA.<ref name="ECA">{{cite web|url=http://www.ecaeurope.com/eca-members/eca-members/|title=KF Tirana|publisher=ECA|language=en|accessdate=26 shkurt 2019}}</ref>
 
==Historia==