Dallime mes rishikimeve të "Arsimi parashkollor"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
No edit summary
[[Skeda:Tawau_Sabah_Tadika-Holy-Trinity-22.jpg|parapamje|Një kopsht fëmijësh në [[Malajzia|Malajzi]] ]]
'''Arsimi parashkollor,''' ipërfshin njohurarsimimin edhedhe siedukimin '''çerdhe,e kopsht''',fëmijëve '''klasa parafillore'''moshës parashkollore, '''shkollaose eperiudhën lojës''' ështëprej njëmoshës institucion6 edukativ(gjashtë) muaj e arsimorderi për [[Fëmijëria|fëmijët]]sa ata të fillojnë shkollën fillore ose ndryshe, zakonishtpërfshin fëmijët ndërmjet moshës 2½ dhederi 56 vjet, e që paraqet periudhën para fillimit të [[Arsimi i detyrueshëm|arsimit të detyrueshëm]] në [[Shkolla fillore|shkollë fillore]]. AiBartës të arsimit dhe edukimit në këtë periudhë janë institucionet arsimore parashkollore si janë '''çerdhet, kopshtet, klasa parafillore, shkolla e lojës'''. Arsimi parashkollor mund të jetë privat ose qeveritar dhe  përfshijnëpërfshijë kujdesin ditortërëditor, parashkollor, dhe/ose '''çerdhe (kindergarten)'''.
 
== Terminologjia ==
* [[Shkolla fillore]]<br>
* [[Autodidaktizmi]]
* [[Pedagogjia|Pedagogji parashkollore]]
* [[Shkolla e mesme]]<br>