Ndryshimi mes inspektimeve të "Aleksi I Komneni"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Aleksi IAleks Komneni''' (greqisht ''Ἀλέξιος Αʹ Κομνηνός'', ~. 1048 – 15 gusht 1118), ka qënë [[perandor]] [[Perandoria Bizantine|bizantin]] nga 1081 deri më 1118. Megjithëse nuk qe themeluesi i [[Dinastia e Komnenëve|dinastisë së Komnenëve]], ishte përgjatë mbretërimit të tij që Komnenët morën pushtetin e plotë.
 
[[Kategoria:Lindje - Shekulli XI]]
[[Kategoria:Bizantinë‎]]
 
Dinastia E Komnenëve gjatë sundimit të tij mori fuqi te plotë sundimi mbrenda perandorisë.Meritë e Aleks I Komnenit ishte Mbrojtja e Bizantit nga sulmet e normanëve dhe organizimi i mirë për kalimin e kryetarëve në territoret bizante.Duke mbrojtur perandorinë nga problemet e lartcekura,Aleksi I Komneni luajti një rol të madh te rregullatorit,si dhe për balancimin e marrëdhënieve mes Lindjes dhe Perëndimit.
 
{{biografi-cung}}
Anonymous user