Dallime mes rishikimeve të "Flamuri i Holandës"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Flag of the Netherlands.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Holandës]]
'''Flamuri i [[Holanda|<font color="black">Holandës</font>]]''' është një tringjyrështrengjyrësh horizontal i përbërë nga ngjyra e e kuqe, e bardhë, dhe e kaltër.
 
I preantuar për herë të parë më [[1572]], është një nga flamujt më të vjetër trengjyrësh edne në përdorim. [[Flamuri i Francës]] ndryshoi dizajnin nga vijat horizontele në ato vertikale për ta parandaluar përzierjen me flamurin Holandez. Qysh nga viti [[1937]], ky flamur është zyrtarisht flamuri kombëtar i [[Holandë]]s dhe [[Mbretëria Holandeze|Mbretërisë Holandeze]] .
24

edits