Ndryshimi mes inspektimeve të "Michelle Pfeiffer"

v
Pas Scarface, ajo luajti në Diana në komedinë e John Landis në Into the Night (1985), përballë Jeff Goldblum, Isabeau d'Anjou në filmin e fantazisë Richard Donner Ladyhawke (1985), përballë Rutger Hauer dhe Matthew Broderick, Besimi Healy në Sweet Liberty Alan Alda (1986), përballë Michael Caine dhe Brenda Landers në një segment të parodisë Sci-Fi të viteve 1950 Amazon Women on the Moon (1987), të cilat, megjithë arritjen e suksesit të thjeshtë komercial, ndihmuan në krijimin e saj si aktore. Më në fund, ajo shënoi një goditje të madhe në kinema si Sukie Ridgemont në përshtatjen e vitit 1987 të romanit të John Updike, The Witches of Eastwick, së bashku me Jack Nicholson, Cher dhe Susan Sarandon. Filmi ka shitur mbi 63.7 milionë dollarë në vend, ekuivalente me $ 134.4 milion në 2016 dollarë.<ref>{{cite web |url=http://boxofficemojo.com/movies/?id=witchesofeastwick.htm |title=The Witches of Eastwick |website=Box Office Mojo |publisher=Amazon.com |accessdate=April 27, 2011}}.</ref>
 
Pfeiffer u hodh kundër llojit, si vejushë e gangsterit të vrarë, në komedinë e mafies së Jonathan Demme të martuar me Mob (1988), përballë Matthew Modine, Dean Stockwell dhe Mercedes Ruehl. Për rolin e Angela de Marco, ajo veshi një parukë të zezë me kaçurela dhe një theks të Bruklinit,<ref name="yahoo">{{cite web |url=https://movies.yahoo.com/movie/contributor/1800016613/bio |title=Michelle Pfeiffer biography |website=Yahoo Movies |publisher=Yahoo! |accessdate=April 27, 2011}}</ref> dhe mori nominimin e saj të parë të Artë Globe si aktorja më e mirë në një film muzikor ose komedi, duke filluar një seri gjashtëvjeçare me radhë Emërimet e aktores në Globat e Artë. <ref>{{cite web |url=http://movies.msn.com/celebrities/celebrity-awards-and-nominations/michelle-pfeiffer/?ipp=15&startingItem=31 |title=Michelle Pfeiffer – awards and nominations |website=MSN Movies |publisher=Microsoft Corporation |accessdate=April 27, 2011}}</ref><ref>{{cite web |url=http://www.goldenglobes.org/browse/member/29761 |archive-url=https://web.archive.org/web/20060521180439/http://www.goldenglobes.org/browse/member/29761 |dead-url=yes |archive-date=May 21, 2006 |title=Michelle Pfeiffer |website=Golden Globe Awards |publisher=Hollywood Foreign Press Association |accessdate=July 11, 2011 }}</ref> Pfeiffer u shfaq më pas si restauranteuse elegant Jo Ann Vallenari në Tequila Sunrise (1988) përballë Mel Gibson dhe Kurt Russell, por pati dallime kreative dhe personale me drejtorin Robert Towne, i cili më vonë e përshkroi atë si aktoren "më të vështira" me të cilën ka punuar ndonjëherë.<ref>{{cite web |url=http://www.pfeiffertheface.com/M_1988_CT.htm |title=Tequila Sunrise: Michelle Pfeiffer |website=Pfeiffertheface.com |accessdate=October 23, 2008}}</ref>
 
Në rekomandimin personal të Demme, Pfeiffer u bashkua me aktorët e rrezikshëm të Stephen Frears (1988) së bashku me Glenn Close dhe John Malkovich, duke luajtur me viktimën e virtytshme të joshjes, Madame Marie de Tourvel. Performanca e saj fitoi brohoritjen e saj të përhapur; Hal Hinson nga The Washington Post e pa rolin e Pfeiffer si «më pak të dukshme dhe më të vështira.» Asgjë nuk është më e vështirë të luajë sesa virtyt, dhe Pfeiffer është mjaft i zgjuar që të mos provojë, por ajo e mishëron atë. është një pasuri e madhe dhe mënyra si përdoret e bën atë të duket një aspekt i spiritualitetit të saj ". [26] Ajo fitoi çmimin BAFTA për Aktoren më të Mirë në një Rolin Mbështetës<ref>{{cite news |url=https://www.washingtonpost.com/wp-srv/style/longterm/movies/videos/dangerousliaisonsrhinson_a0a8d4.htm |title=Dangerous Liaisons |newspaper=The Washington Post |date= January 13, 1989 |accessdate=October 23, 2008}}</ref> dhe mori nominimin për Çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë Mbështetëse.<ref>{{cite web |url=http://www.bafta.org/awards/film/nominations/?year=1989 |title=Past winners and nominees – Film nominations 1989 |website=British Academy of Film and Television Arts |accessdate=April 28, 2011 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20110525123102/http://www.bafta.org/awards/film/nominations/?year=1989 |archivedate=May 25, 2011 |deadurl=no |df=mdy }}</ref>.<ref>{{cite web |url=http://www.oscars.org/oscars/ceremonies/1989 |title=61st Academy Awards winners |website=Academy of Motion Picture Arts and Sciences |accessdate=April 28, 2011}}</ref>