Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

4 bytes removed ,  1 vit më parë
v (→‎Referimet: Referenca -> Referime duke përdorur AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Eshte percjelles I keq I nxehtesise dhe elektricitetit.
Jodi eshte I vetmi halogjen, i cili kalon me nxehje nga gjendja e ngurte ne gaz, pa kaluar ne gjendje te lenget (pra kalon ne procesin e sublimimit).
Nuk gjendet I lire ne natyre dhe eshtee nuk eshte mjaft I perhapur e siperfaqen e Tokes, por mjaft i perqendruar ne ujerat e deteve dhe ne trupin e gallesave.
 
==Përdorimi i jodit ==
Anonymous user