Ndryshimi mes inspektimeve të "Bioteknologjia"

172 bytes added ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.209.27 (diskutimet) në versionin e fundit nga 178.220.94.143.)
Etiketa: Rollback
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
[[Skeda:Insulincrystals.jpg|parapamje|Kristali i insulines|right|250px]]
'''Bioteknologjia''' [nga greqishtja βίος, bìos = "jetë" τέχνη, téchne = "art", në kuptimin e "ekspertizës", "njohurive", "di si të veprojë", dhe λόγος, lògos = "studim" ] është fushe e [[Biologjia e aplikuar|biologjisë së aplikuar]] që përfshin përdorimin e organizmave të gjallë dhe bioproceseve në [[Inxhinieria|inxhinieri]], [[Teknologjia|teknologji]], [[Mjekësia|mjekësi]] dhe fusha të tjera që kërkojnë bioprodukte.
 
Termi përfshin [[Inxhinieria gjenetike|inxhinierinë gjenetike]] sikurse edhe [[Teknologjia|teknologjitë]] e kulturave te [[Indi|indeve]] e [[qeliza]]ve. Koncepti përmbledh një rang te gjere procedurash për modifikimin e organizmave te gjalle sipas qëllimeve njerëzore duke filluar që nga zbutja e kafshëve, kultivimi i bimëve, dhe "përmirësimet" e tyre nëpërmjet programeve te shartimit që përdorin zgjedhjen artificiale dhe hibridizimin.
Anonymous user