Dallime mes rishikimeve të "Enver Hoxha"

143 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(JETEN DHE VEPRIMTARIN E TIJ)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
KS KS QIM QIKA AHHH{{Kutia Politikan
{{gjysëm-mbrojtur}}
ky ja ka kajt nanen shqiptareve,ama e ka pas ushtrin e fort i q.. n...
 
kta e ka rrok spaqi dermaki\
 
KS KS QIM QIKA AHHH{{Kutia Politikan
| Emri = Enver Halil Hoxha
| Figura = Enver hoxha 3.jpg
Hoxha përfshihet në listën e përpiluar nga [[Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit]], që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e [[Partia Komuniste Shqiptare|Partisë Komuniste Shqiptare]] dhe të [[Ushtria Nacionalçlirimtare|Ushtrisë Nacionalçlirimtare]], duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake “që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale”.<ref name="Gazeta Standard">{{cito lajm|last1=Gazeta Standard|title=Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri, E papublikuar/ Arkivi i Shtetit, 260 emrat që “rrëfyen” ekzekutimet në ushtrinë partizane|url=http://www.standard.al/2014/11/29/lufta-e-dyte-boterore-ne-shqiperi-e-papublikuar-arkivi-i-shtetit-260-emrat-qe-rrefyen-ekzekutimet-ne-ushtrine-partizane/|accessdate=22 May 2018|date=29 November 2014}}</ref> Regjimi katërdhjetëvjeçar i tij u karakterizua nga zhdukja e opozitës politike e intelektuale, represioni i vazhdueshëm politik në të cilin përfshiheshin kampet e detyrueshme të punës, pushkatimet pa gjyq dhe ekzekutimet e antikomunistëve të piketuar. Dënimet e kundërshtarëve të tij politikë me vdekje ose burgime të gjata dhe dëbimet e familjeve të tyre nga shtëpitë ku jetonin dhe internimet e tyre në fshatra të thella, ku kontrolloheshin rreptësisht nga policia dhe [[Sigurimi i Shtetit]]. Gjithashtu, diktatura komuniste, u karakterizua nga metodat staliniste të asgjësimit të bashkëpunëtorëve të tij, që kërcënonin pushtetin e tij personal. Pjesa më e madhe e kësaj shtypjeje u bë përmes armës së [[Sigurimi i Shtetit|Sigurimit të Shtetit]].
 
Sipas një ankete të OSBE, të vitit 2016, 45% e shqiptarëve kanë mendim pozitiv për Enver Hoxhën, kurse 42% mendim negativ.<ref>{{cite web|url=https://balkanweb.com/anketa-e-osbe-shifrat-qe-te-habisin-52-e-shqiptareve-e-duan-enver-hoxhen/comment-page-3/|title=Anketa e OSBE/ Shifrat që të habisin, 52% e shqiptarëve e duan Enver Hoxhën|website=BalkanWeb.com|publisher=Balkanweb|date=6 dhjetor 2016|accessdate=5 nëntor 2018}}</ref>
 
== Rinia ==