Dallime mes rishikimeve të "Ferid pashë Vlora"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
 
== Biografia ==
Lindi në Janinë, i biri i Mustafa pashë Vlorës dhe Naile hanëm Janinës. I ati nga një [[Vlorajt|oxhak i hershëm bejler]] ishte caktuar me punë administrative në Janinë, e ëma vinte nga degëzimi ''Janina'' i një [[Asllan Pashallinjtë|familjeje po të moçme bejlere]] që kishin qeverisur Janinën.<ref>{{Cite book|title=[[Lebenserinnerungen|Kujtime 1885-1925]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|publisher=IDK|year=2003|isbn=99927-780-6-7|location=Tiranë|pages=609|trans_title=Lebenserinnerungen|translator=[[Afrim Koçi]]}}</ref> Kreu ruzhdijen dhe më pas gjimnazin "Zosimea" në Janinë, ku nxuri greqisht. Privatisht i është dhënë arabisht, frëngjisht dhe italisht. Ferid Pashë Vlora ishte ministër i punëve të brendshme në [[Perandoria Osmane|Perandorin Osmane]] në vitin [[1909]].<ref name="Rrecaj">Kajtaz Rrecaj : <tt>Ali Asllani, VEPRA 2, POEZI (II) JETA DHE VEPRA</tt>, fq.137. Redaksia e botimeve <tt>RILINDJA</tt>, Prishtinë 1984.</ref>
 
== Nëpunësia në administratën perandorake ==