Dallime mes rishikimeve të "Energjia"

211 bytes added ,  1 vit më parë
(Rregullova gabimin)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Ligji i ruajtjes se energjisë thotë qe : Energjia as nuk mund të krijohet as nuk shkatërrohet, por mund të transformohet nga një formë në një tjetër.
Shpejtësia e ndryshimit të energjisë (e brendshme dhe mekanike) të nje vëllimi material është e barabartë me fuqinë e forcave të jashtme masore dhe sipërfaqësore si dhe me shpejtësinë e prurjes ose të largimit të nxehtësisë së atij vëllimi.
Ruajtja e energjise mund te vertetohet saktesisht nga teorema e Noetheri-t si pasoje e simetrise se vazhdueshme te perkthimit te kohes: domethene nga fakti qe ligjet e fizikes nuk ndryshojne me kalimin e kohes.
 
== Thënie mbi energjinë ==
Anonymous user