Dallime mes rishikimeve të "Liqeni i Dojranit"

v
No edit summary
 
| referenca =
}}
'''Liqeni i Dojranit''' ({{lang-mk|Доjранско Езеро/Dojansko Ezero}}; [[greqisht]]: ''Λίμνη Δοϊράνη/Límni Doïráni'') është një liqen me sipërfaqe prej 43.1 km2 (16.6 sq mi) që ndahet midis [[RepublikaMaqedonia e Veriut|Maqedonisë|RepublikësMaqedonisëVeriut]] (27.3 km2, 10.5 sq mi) dhe [[Greqisë]] (15.8 km2, 6.1 sq mi). Në perëndim është qyteza [[Dojrani i Ri|Dojran i Ri]], në lindje fshati Hakanxhali (greq: ish ''Ακίντζαλη/Akíntzali'', riemëruar ''Μουριές/Mouriés''), në veri të malit Bellasicë dhe në jug është qyteza grek Dojran. Liqeni ka një formë të rrumbullakosur, një thellësi maksimale prej 10 m dhe një gjatësi veri-jug me 8.9 km (5.5 mi) dhe 7.1 km (4.4 mi) në pjesën më të madhe të saj, duke e bërë atë liqenin e tretë më të madh pjesërisht në RepublikënMaqedoninë e MaqedonisëVeriut pas [[Liqeni i Ohrit|liqenit të Ohrit]] dhe të [[Liqeni i Prespës|Prespës]].
 
[[Kategoria:Liqene në MaqedoniMaqedoninë e Veriut|Dojranit]]
[[Kategoria:Liqene në Greqi]]