Ndryshimi mes inspektimeve të "Kitara"

16 bytes added ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Ju lutem permirsoni informacionin
{{per permiresim}}
 
[[Skeda:Guitar 1.jpg|thumb|200px|Kitara klasike "Di Giorgio"]]
'''Kitara''' është një instrument muzikor i familjes [[kordofone]]. Kitara standarde ka 6 tela, por edhe kitarat me 4 ,7,8,9 ,10,11,12, 13 18, tela jane ne dispozicion. Dy familjet kryesore te kitares jane [[kitarat elektrike]] dhe [[kitarat akustike]]. Tre lloje kryesore te kitares akustike jane kitare klasike (me fije najloni), kitare me tela celiku dhe kitare archtoparchtoop.
 
Kitarat jane njohur si një nga instrumentet kryesore ne [[flamengo]], [[jazz]], [[blues]], [[country]], [[mariachi]], [[rock]] dhe shume forma te tjera te popit. Ato mund te jene gjithashtu një instrument solo klasik. Kitarat mund te luhen akustikisht, toni eshte i prodhuar nga dridhje te telave, qe perforcohen nga organi i kitares, i cili eshte si një dhome te madhe brenda se ciles tingujt perplasen dhe pasqyrohen, ose ato mund te mbeshteten ne një perforcues, qe mund te manipuloje ton elektronike. Kitara e tille, elektrike, u fut ne 1930, dhe ajo ka vazhduar qe te kete një ndikim te thelle ne kulturen popullore qe nga atehere.
Anonymous user