Ndryshimi mes inspektimeve të "Kitara"

79 bytes added ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Kitarat jane njohur si një nga instrumentet kryesore ne [[flamengo]], [[jazz]], [[blues]], [[country]], [[mariachi]], [[rock]] dhe shume forma te tjera te popit. Ato mund te jene gjithashtu një instrument solo klasik. Kitarat mund te luhen akustikisht, toni eshte i prodhuar nga dridhje te telave, qe perforcohen nga organi i kitares, i cili eshte si një dhome te madhe brenda se ciles tingujt perplasen dhe pasqyrohen, ose ato mund te mbeshteten ne një perforcues, qe mund te manipuloje ton elektronike. Kitara e tille, elektrike, u fut ne 1930, dhe ajo ka vazhduar qe te kete një ndikim te thelle ne kulturen popullore qe nga atehere.
 
Kitarat tradicionalisht kane qene ndertuar drureve te llojeve te ndryshme dhe telat ishin me zorre te kafsheve, apo me shume kohet e fundit, me/ose tela najloni apo çeliku. Kitarat jane bere dhe jane riparuar nga [[luteret]].Tek kadenca e violes na jep qart kitaren si instrument me tinguj theres e malli
 
== Historia ==
Anonymous user