Ndryshimi mes inspektimeve të "Fantashkenca"

380 bytes added ,  1 vit më parë
moved from Fanta-shkenca
(shtova filma dhe shkrimtare)
(moved from Fanta-shkenca)
[[Skeda:SFStack2.jpg|thumb|250px|Romane, revista, filma, TV dhe lojëra vizuale të [[zhanri]]t '''science fiction'''.]]
'''Science fiction''' [{{IPA|ˌsai.ɛ̆nʦ ˈfɪk.ʃn̩}}], ([[shqip]]: '''Fanta-shkenca''', edhe: '''Science Fiction''', '''Sciencefiction''' apo '''Science-Fiction'''; [[shk.]] '''Sci-Fi''', '''SciFi''' [{{IPA|sai.ˈfai}}] apo '''SF'''; [[sqt.]] '''Shkenca fiktive''', '''Sajëns fikshën'''.) është një formë[[Zhanri|zhanër]] trillimesh spekulative që zakonisht merret me koncepte [[Imagjinata|imagjinare]] dhe [[E ardhmja|futuristike]], si [[shkenca]] dhe [[teknologjia]] e literaturësavancuar, eksplorimin e hapësirës, [[Udhëtimi në kohë|udhëtimin në kohë]], universet paralele dhe jetën filmitjashtëtokësore .Është quajtur " [[letërsia]] e [[Idea|ideve]] ", pordhe edheshpeshherë disiplinaeksploron pasojat e mundshmetjerë[[Inovacioni|inovacioneve sishkencore, p.sociale sh.dhe artiteknologjike]] pamor. =
 
 
== Shkrimtarë fantastiko-shkencorë ==
16

edits