Dallime mes rishikimeve të "Derbi I"

220 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Përplasjet mes këtyre dy klubeve kanë vazhduar për shumë vjet dhe thuajse gjithmonë kanë mbushur faqet e para të gazetave lokale prej ngjarjeve që prodhojnë, spektaklit, adrenalinës së lartë mes tifozerive në shkallët e stadiumit, lojtarëve në fushë si dhe rezultatet intriguese. Që në vitin 2008, gjithsesi, rënia e Partizanit në kategoritë e ulëta fatkeqësisht e ndërpreu derbin deri në hapjen e një kapitulli të ri në sezonin 2013-14. Rënia e Tiranës nga Superliga në sezonin 2016-17 shkaktoi një tjetër ndërprerje 1-vjecare deri në sezonin 2018-19<ref>{{Cite web |url=http://www.fotbal.tv/matches/2008/12/07/albania/super-league/kf-partizani-tirana/kf-tirana/685563/head2head/ |title=Ndeshjet derbi që nga viti 1997 e këtej |accessdate=8 shtator 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20120315081921/http://www.fotbal.tv/matches/2008/12/07/albania/super-league/kf-partizani-tirana/kf-tirana/685563/head2head/ |archivedate=15 mars 2012 |url-status=dead }}</ref>
 
[[FK Partizani|Partizani]] janë superiorë në ndeshjet direkte, tek kanë 66 fitore kundrejt 4142 të [[KF Tirana|Tiranës]]. Gjithsesi ekipi bardhë e blu i Tiranës është superior në 30 sezonet e fundit në [[Kategoria Superiore|Superligë]]. Bardheblutë janë gjithashtu superiorë edhe në përplasjet historike për llogari të [[Kupa e Shqipërisë|Kupës]].
 
== Totali fitore-humbje ==
|-
|'''Superliga'''
|155156
|4142
|48
|66
|171176
|224225
| -5349
|-
|}
|[[Idriz Batha]], [[Winful Cobbinah]]
|-
|{{Start date|2020|2|28|df=y}}
|Tirana
|Partizani
|bgcolor=0000FF|<span style="color: white">5–1</span>
|[[Idriz Batha|Batha]] (2), [[Hektor Idrizaj|Idrizaj]] (a.g), [[Ernest Muçi|Muçi]] (2)
|[[William Cordeiro Melo|William]]
|}
 
|1-2
|2-1
| 5-1
| -
|4
|-
|'''Totali:'''||'''Golat 8085-7273'''||'''2526 fitore'''||'''19 barazime'''||'''23 humbje'''||'''6768 ndeshje'''
|}