Ndryshimi mes inspektimeve të "Majlinda Nana Rama"

v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
== Mbi jetën dhe veprën ==
 
'''Majlinda Nana Rama''' ka lindur në [[Tepelenë]]. Në vendlindje ka marrë mësimet e para e ato të mesme. Gjatë viteve 1998–2002, ka kryer studimet e larta për Letërsi dhe Gjuhë Shqipe. Në vitin 2012, ka përfunduar Fakultetin e Shkencave Politike në degën Marrëdhënie Ndërkombëtare. Në vitin 2014 merr titullin Master i Shkencave në Shkencat Politike dhe Juridike. Ka punuar si administratore e SHSSH dhe si mësuese e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë. Prej vitit 2004 punon në disa media. Nga viti 2006 dhe aktualisht është gazetare e gazetës "Panorama", ndërsa, paralel ka qenë drejtoreshë e Departamentit të Informacionit pranë televizionit "Apollon" (2004-2012). Po ashtu, ka punuar si gazetare e televizionit "Ora News", TV Klan dhe Abc News. Është autore, skenariste, dhe drejtuese e qindra emisioneve sociale, kulturore dhe politike. Punon në Bashkinë Fier si dhe është drejtoreshë ekzekutive e Fondacionit Kulturor "Harpa". Është themeluese dhe drejtuese e Panairit Kombëtar të Librit "Fieri". Majlinda është anëtare e W.P.S.(Lidhja e Poetëve Bashkëkohorë të Globit). Është redaktore dhe recensente e librave të autorëve të ndryshëm në poezi, prozë dhe studime.
 
Si shkrimtare, Majlinda Rama u bë e njohur me romanin “Perandorët”, i cili bëri jehonë të madhe për shkak të tematikës së mprehtë, trajtimit dhe mpleksjes fabulare të shumë elementëve. Ky roman, që i hapi rrugën në letërsi, në pak kohë do të bëhej edhe film në Zvicër.
1.070

edits