Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

116 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.19.227.191) dhe riktheu rishikimin 1782007 nga 1l2l3k)
No edit summary
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.] Akullnajat formohen si shkak i rënies së e vazhdueshme të borës në shtresa të ndryshme të një lloj relievi. Sipas formimit kemi akullnaja malore dhe kontinentale.
[[Skeda:155 - Glacier Perito Moreno - Panorama de la partie nord - Janvier 2010.jpg|1000px|center|thumb|Akullnajat]]
 
== Krijimi ==
[[Skeda:Grosser Aletschgletscher 3178.JPG|parapamje|300px|Akullnaja Aleq në Alpe]][[Skeda:Icebergs cape york 1.JPG|parapamje|300px|Grenlandë, krijimi i brigjeve të akullta]]
Anonymous user