Dallime mes rishikimeve të "Ratishi i Poshtëm"

1.260 bytes added ,  1 vit më parë
Plotsim i te dhenave per fshatin RATISH I POSHTEM apo QENDRESA
(Plotsim i te dhenave per fshatin RATISH I POSHTEM apo QENDRESA)
 
== Demografia ==
Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, ky fshat paska 560 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si [[Shqiptarëtshqipetarte Kosoves Kosovë|shqiptarë]].<ref>''[http://pop-stat.mashke.org/kosovo-ethnic-loc2011.htm Ethnic composition of Kosovo 2011]''. Shqyrtuar: 26 mars 2019.</ref>
Religjioni afersisht gjysma je banorve jane musliman ndersa gjysma tjeter katolik.
Fshati esht ma i vjter se 300 vite dhe familjet e para jane paraardhsit ton tani me mbiemrin HASANAJ apo siq njifshim si BEK HASANET dhe paraardhsit e familje MUSAJ apo siq njfeshin SOKOL HAJDARET.
Fshati RATISHI i POSHTEM njihet per burrate beses dhe fjales per Trimat siq ishin vllezrit CAK BEKA dhe IDRIZ BEKA luftetar te LEVIJES KAQAKE si dhe bashke luftetare te BAJRAM CURRIT me von vjen REXHEP CAKA si luftetarendhe pjes marrs i shum betejave dhe lutrave ne kosove Maqedoni Plav dhe
Gusi dhe njihet per vrasjen e komandantint e Gjandarrmarise Serbe te stacionin policor te RATISHIT i cili torturonten dhe vriste shiptaret siq e tradhtoi dh e ekzekutoi IDRIZ BEKEN. Gjat e luftes se fundit per qlirim nga okupatori SERB tegjithe burra e gra te fshatit u angazhuan ne UQK dhe bashke me diasporen e fshatit te cilet nga mergimi kontribuan shume me finansimin e luftes se UQK se djem dhe luftetare te cilet dhe u dalluan per trimeri dhe shkathesi luftarake per hroizmin e tyre disa te ren per te mosvdekur kurr,
[[Shqiptarët në Kosovë|shqiptarë]].<ref>''[http://pop-stat.mashke.org/kosovo-ethnic-loc2011.htm Ethnic composition of Kosovo 2011]''. Shqyrtuar: 26 mars 2019.</ref>
<!-- == Ekonomia e fshatit RATISH E POSHTEM diaspora eshte burim i fort financiar per familjet e fshatit ndertimtarei hoteleri me bujqesi e blegtori
 
<!-- == Ekonomia == -->
== Kultura ==
Ne këtë gjenden shkolla fillore dhe qendra shëndetësore.
Anonymous user