Dallime mes rishikimeve të "Euklidi"

1 byte removed ,  1 vit më parë
yup
(nice)
(yup)
{{Leter Tabela Fund}}
[[File:Euklid.jpg|200px|right|Euklid]]
'''Euklidi''' ([[Greqishtja e lashtë|gr.]] ''Εὐκλείδης'' rreth [[365 p.e.s.|365]] – [[275 p.e.s.|275]] p.e.s.) i quajtur gjithashtu '''Euklidi i Aleksandrisë''' për ta dalluar nga Euklidi i Megarës, ishte një matematikan grek, shpesh i referuarareferuar si "Ati i Gjeometrisë". Ai ishte aktiv në Aleksandri gjatë sundimit të Ptolemeut të I-rë (323-283 pes). '''Elementët''' është një nga veprat më me ndikim në historinë e matematikës, duke shërbyer si libër mësimi kryesor për matematikën mësimdhënëse (sidomos gjeometri) nga koha e publikimit të tij deri në fund të shekullit 19-të ose në fillim të shekullit të 20-të. [1] [2] [3 ] Në '''Elementët''', Euklidi konkludoi parimet e atë që tani quhet gjeometri Euklidiane nga një grup i vogël i aksiomave. Euklidi gjithashtu shkroi vepra në perspektivë, seksione konik, gjeometrinë sferike, teoria e numrit dhe ashpërsi.
 
==Jeta==