Ndryshimi mes inspektimeve të "Vaksina për COVID-19"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Olsi zhvendosi faqen Vaksina per Covid-19 tek Vaksina per COVID-19)
v
Postimet në mediat sociale kanë promovuar një teori konspirative duke pretenduar se virusi që fshihet pas COVID-19 ishte i njohur dhe se një vaksinë ishte tashmë e disponueshme, ndërsa në fakt nuk ka asnjë. Patentat e cituara nga postimet e ndryshme të mediave sociale referojnë patentat ekzistuese për sekuencat gjenetike dhe vaksinat për llojet e tjera të koronavirusit, siç është koronavirusi SARS . <ref>{{Cito web|url=https://www.politifact.com/factchecks/2020/jan/23/facebook-posts/there-outbreak-china-wuhan-coronavirus-there-not-v/|title=No, there is no vaccine for the Wuhan coronavirus|last=Kertscher|first=Tom|date=23 January 2020|website=[[PolitiFact]]|publisher=[[Poynter Institute]]|archiveurl=https://web.archive.org/web/20200207133056/https://www.politifact.com/factchecks/2020/jan/23/facebook-posts/there-outbreak-china-wuhan-coronavirus-there-not-v/|archivedate=7 February 2020|accessdate=7 February 2020}}</ref> <ref name="20200124factcheckA">{{Cito web|url=https://www.factcheck.org/2020/01/social-media-posts-spread-bogus-coronavirus-conspiracy-theory/|title=Social Media Posts Spread Bogus Coronavirus Conspiracy Theory|last=McDonald|first=Jessica|date=24 January 2020|website=[[FactCheck.org]]|publisher=[[Annenberg Public Policy Center]]|archiveurl=https://web.archive.org/web/20200206102802/https://www.factcheck.org/2020/01/social-media-posts-spread-bogus-coronavirus-conspiracy-theory/|archivedate=6 February 2020|accessdate=8 February 2020}}</ref>
[[Kategoria:Faqe me përkthime të pashqyrtuara]]
 
== Referimet ==
{{reflist}}