Ndryshimi mes inspektimeve të "Martin Luther King"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 7 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Martin Luther King, Jr.''' ([[15 janar]] [[1929]] - [[4 prill]] [[1968]]) ishte një [[amerikan]] [[Prift protestant|klerik]], aktivist dhe udhëheqës i shquar i [[Lëvizja e të Drejtave Civile afrikano-amerikan (1955-1968)|Lëvizjes së të Drejtave Civile afrikano-amerikane]].
 
Trashëgimia e tij kryesorkryesore ishte për të siguruar përparimin në [[Të drejtat civile dhe politike|të drejtat civile]] në [[Shtetet e Bashkuara]], dhe ai është bërë një ikonë e të drejtave të njeriut : King njihet si një martir ngaprej dy kishave të krishtera <ref name = MARTYR>The Episcopal and Lutheran Churches in the U.S. have feast days dedicated to King, on April 4 and January 15 respectively, as per the [[Calendar of saints (Episcopal Church in the United States of America)]], and [[Calendar of Saints (Lutheran)]]. (Neither church has a formal canonization process.) There is a statue of King Jr. in the Gallery of 20th Century Martyrs at Westminster Abbey, London.</ref>.
 
Një ministër baptist, King u bë një veprimtar i të drejtave civile në fillim të karrierës së tij<ref>Lischer, Richard. (2001). [http://books.google.com/books?id=xFt5f9MsuMoC&pg=PP14&dq=martin+luther+king+sermon&client=firefox-a#PPA3,M1 ''The Preacher King,'' p. 3.]</ref>. Ai drejtoi [[Montgomery Bus Boycott]] më 1955 dhe ndihmoj themelimin e [[Southern Christian Leadership Conference]] më 1957, ku shërbeu si kryetar i parë.
Anonymous user