Ndryshimi mes inspektimeve të "Çerçiz Topulli"

190 bytes added ,  3 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v (U kthyen ndryshimet e 2600:1:9401:63FE:955F:3E30:16AD:E59 (diskutimet) në versionin e fundit nga Sadsadas.)
Etiketa: Rollback
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
 
 
== Jeta ==
Lindi në [[Gjirokastër]] në vitin [[1880]], një prej 13 fëmijëve të Agush<ref>Intervistë: ''[http://www.nacionalalbania.al/2014/01/intervista-flet-e-mbesa-e-cerciz-dhe-bajo-topullit-lumturi-topulli/ Flet e mbesa e Çerçiz dhe Bajo Topullit, Lumturi Topulli] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20150721222927/http://www.nacionalalbania.al/2014/01/intervista-flet-e-mbesa-e-cerciz-dhe-bajo-topullit-lumturi-topulli/ |date=21 korrik 2015 }}.'' 29 janar 2014.</ref> dhe Haso Topullit. Pas shkollës fillore, shkon në [[Janina|Janinë]], në shkollën turke<ref name=":0" />. Në prill të 1907 komandoi çetën e armatosur që vepronte në Shqipërinë e Jugut, e sidomos në krahinat e [[Gjirokastra|Gjirokastrë]]s dhe të [[Korçë]]s. Me vendim të Komitetit të Gjirokastrës, anëtarë të çetës së tij vranë në fillim të marsit 1908 në Gjirokastër komandantin turk të xhandarmërisë. Drejtoi Luftën e Mashkullorës më 5 mars 1908. Në thirrjen "Nga malet e Shqipërisë" drejtuar bashkatdhetarëve të tij dhe botuar në janar 1907 në gazetën "[[Shpresa e Shqipërisë]]" Çerçiz Topulli pasi dënonte grabitjet e administratës osmane kërkonte që [[Shqipëria]] të shkëputej nga Perandoria Osmane dhe të bëhej e lirë dhe e pavarur. Ai shprehte bindjen, se e vetmja rrugë për çlirimin e Shqipërisë ishte ajo e kryengritjes së përgjithshme të armatosur dhe ftonte gjithë shqiptarët të ngriheshin me armë në dorë në luftën për lirinë e Shqipërisë.
=== Veprimtaria patriotike ===
Mjedisi familjar në të cilin u rrit e sidomos vëllai më i madh [[Bajo Topulli]], ndikuan në formimin e tij si atdhetar i vendosur. Mori pjesë në veprimtarinë e Komitetit të Fshehtë «[[Për lirinë e Shqipërisë]]» në [[Gjirokastër]].