Ndryshimi mes inspektimeve të "Liqeni"

30 bytes added ,  11 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Liqenet lumore kryesisht formohen ne pjeset e braktisura te shtratit te lumit, sidomos te lumenjte e medhenj te ultesirave, te cilet meandrojne dhe shpesh e braktisin shtratin e tyre.
Më afër bregut disa nga bimët janë shavari,kallamishtja, etj.Në bazë të prezensës së botës bimore në liqene dallojnë:
1. Liqenet oligotrofikeoligotro
2. Liqene eutrofike.eutro
3.liqene krastike
4.liqene akullnajore
 
==Lista e Liqeneve më të mëdha në botë==
Anonymous user