Ndryshimi mes inspektimeve të "Dumreja"

104 bytes removed ,  6 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.225.206 (diskutimet) në versionin e fundit nga XXBlackburnXx.
(Rregullova titullin)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.225.206 (diskutimet) në versionin e fundit nga XXBlackburnXx.)
Etiketa: Rollback
[[Skeda:Dumreja Fun Club.jpg|300px|Flora dhe Fauna e Pllajës]]
 
==Flora dhe fauna==
FLORA DHE FAUNA E ZONES SE DUMRESE
Bimësia e Dumresë është mjaft e varfër, me përjashtim të disa zonave të komunës [[Grekan]] në të cilën egzistojnë akoma sipërfaqe pyjore. Drurët kryesorë qe janë tipikë të kësaj zone janë pishat, kryesisht në fshatin Rrasë dhe [[Cerragë]]; plepi gjendet i shpërndarë pothuajse në të gjithë territorin si edhe shelgu në afërsi të liqeneve. Përpara [[lufta e dytë botërore|luftës ë dytë botërore]] pothuajse e gjithë zona e Dumresë ishte e mbuluar nga pyjet, ku mbizotëronte druri i [[dushku]]t. Nga vitet 1950 deri ne 1970 u ndërmor një proces i gjërë i shpyllëzimit të zonës. Territori i Dumresë u ndryshua pothuajse i tëri për toka bujqësore, ndërsa sasia e drurëve të prerë u shfrytëzua për ndërtimin e hekurudhave në të gjithë vendin. Në vitet e fundit një pjesë e mirë e territorit po rigjen gjelbërimin e munguar keto 50 vjet pasi një pjesë e territorit po mbillet sërish me vreshta rrushi dhe ullinj por edhe fshati Qafeshkalle me disa pyje dhe vreshta te mbjellura nga banoret.
 
[[Skeda:Syri i Kalter ne Gjyrale Belshi.jpg|300px|Vendi në Gjyrale i quajtur Syri i Kaltër]]
 
===Kultura dhe festat===
Kultura e Dumresë Dumres është e pasur dhe e vjetër sa vetë Dumreja. Në të gjithagjtha fshatrat egzistonin përpara viteve '90 “Shtëpitë e Kulturës”, të krijuara gjatë [[Diktatura|diktaturës]]: vend takimi për aktivitetet më të rëndësishmerëndëshme shoqërore të zonës. E vetmja e mbetur është “Shtëpia e Kulturës” në [[Bashkia|Bashkinë]] [[Belshi|Belsh]], e cila ruan akoma strukturën origjinale.
 
Ashtu siç është traditë në të gjithë [[Qarku i Elbasanit|Qarkun e Elbasanit]], edhe në Dumre nuk ka asnjë [[Komuna|komunë]] apo [[Fshati|fshat]] që nuk feston [[Dita e Verës|Diten e Verës]], e cila festohet ne mbrëmjen 13 dhe përgjatë ditës 14 të muajit mars. Kjo festë është një ndër ngjarjet më të rëndësishme e të gjithë vendit, dhe për rëndësinë e saj është shpallur edhe festë kombëtare.
 
====== Folklori ======
Folklori i zonës, si në veshje ashtu edhe në interpretime, i përket zonës [[Toskë|Toske]] të [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Dumreja ka këngët dhe vallet tipike të saj. Këngët këndohen ne grupe prej 4-5 personash ne mënyre polifonike, ku njëri është [[këngëtari]] dhe pjestarët e tjerë mbajnëmbajne iso. Ndër grupet më të mirënjohur shquhet grupi folklorik i [[Belshi]]t, që përfaqësohet rregullisht në [[Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës|Festivalin Folklorik Kombëtar të Gjirokastrës]]. Grupi ka marrë pjesë edhe në festivale ndërkombëtare, ndër të cilët pjesëmarrjapjesmarrja në festivalin e [[Toskana|Toskanës]] në [[Italia|Itali]], ku ka arritur edhe në vendin e dytë. Zona ka gjithashtu edhe 5 kostume të saj, pjesë e kostumeve popullore shqiptare.
 
==Territori dhe rrugët e komunikimit ==