Dallime mes rishikimeve të "Kripa"

23 bytes removed ,  1 vit më parë
Rregullova gabimet drejtshkrimore.
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.95.106 (diskutimet) në versionin e fundit nga 141.8.206.238.)
Etiketa: Rollback
(Rregullova gabimet drejtshkrimore.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[File:Table salt with salt shaker V1.jpg|thumb|300px|Kripa]]
'''Kripa''' është lëndë e bardhë dhe e fortë në trajtë kokrrizash të vogla të kristalta, e tretshme në [[ujë]], me shije të njelmët, që nxirret nga uji i [[deti]]t (nëpër kripore) a nga [[toka]] (në miniera) dhe që përdoret në gjelle ose u hidhet ushqimeve për t'i ruajtur për një kohë të gjatë. Në kimi kripa njihet si përbërje kimike e formuar nga zëvendësimi i plotë a i pjesshëm i hidrogjenit të një [[acidi]] me [[Metalet|metal]] e me njëvlerës të tij. Në mjekësi kripa njihet si lëndë e bardhë dhe e kristaltë që pihet për të dalë jashtë kur jemi kaps, sulfati i magnezit.
 
== Efektet e kripës në kuzhinë ==