Dallime mes rishikimeve të "Evropa Perëndimore"

436 bytes removed ,  2 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
=== Klima ===
Klima e Evropës Perëndimore është nën ndikimin eUne detitjom dhekron rrymësbaba edhe Golfit.Evropavi Perëndimorejay kaqi klimëklimen oqeanike,e cila dallohet me vera të freskëta ,e dimra të butë,me mjaft të reshura gjatë tërë vitit.[[Rryma e Golfit]] gjatë tërë bregdetit të Atlantikut sjell ujra të ngrohta,kurse erërat përëndimore e bartin avullin e ujit kah toka,duke sjellë mot të ndryshueshëm me vranësira dhe të reshura.Dallimet mes temperatuave verore e dimrore nuk janë të mëdhananes.Mjegullat e shpeshta dimrit pengojnë komunikacinin si në tokë,ashtu edhe në det.Edhe përgjat bregdetit të Norvegjisë klima është oqeanike,kurse në brendi të Gadishullit merr edhe veçori kontinentale.Në malet e larta të Skandinavisë dhe në skajin verior të Evropës,klima është polare.
 
=== Hidrografia ===
Anonymous user