Ndryshimi mes inspektimeve të "Përdoruesi diskutim:Olsi"

v
U kthyen ndryshimet e ARBNORE CAKOLLI (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.
(→‎Wikipedia: seksion i ri)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e ARBNORE CAKOLLI (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.)
Etiketa: Rollback
::Pershendetje Klein Muçi, arsyeja e grisjes se artikujve ne fjale nuk eshte shquarsia, por shkelja e te drejtave te autorit. Te gjithe artikujt e grisur ishin kopjuar fjale per fjale nga teskteshqip.com. --[[Përdoruesi:Olsi|Olsi]] ([[Përdoruesi diskutim:Olsi|diskutimet]]) 27 mars 2020 15:03 (CET)
:::Në fakt e kisha parë arsyen që kishe vendosur por mendova mos ishte gabimisht. Po i dërgoj një mesazh personit që i ka shkruar me shpresë se mund të shkruajë disa prej tyre pa kopjuar kund. - [[Përdoruesi:Klein Muçi|Klein Muçi]] ([[Përdoruesi diskutim:Klein Muçi|diskutimet]]) 27 mars 2020 21:41 (CET)
 
== Wikipedia ==
 
Ky artikull ka të bëjë me grupin e viruseve. Për sëmundjen e përfshirë në pandeminë e koronavirusit 2019-2020, shihni sëmundjen Coronavirus 2019. Për virusin që shkakton këtë sëmundje, shihni Sindromën e rëndë të frymëmarrjes koronavirus 2.
 
Koronaviruset janë një grup i viruseve të lidhur që shkaktojnë sëmundje te gjitarët dhe zogjtë. Tek njerëzit, koronaviruset shkaktojnë infeksione të traktit respirator që mund të jenë të butë, siç janë disa raste të ftohjes së zakonshme (ndër shkaqe të tjera të mundshme, rinovirus kryesisht), dhe të tjerë që mund të jenë vdekjeprurës, siç janë SARS, MERS, dhe COVID-19. Simptomat në speciet e tjera ndryshojnë: tek pulat ato shkaktojnë një sëmundje të traktit të sipërm respirator, ndërsa te lopët dhe derrat ato shkaktojnë diarre. Ende nuk duhet të ketë vaksina ose ilaçe antivirale për të parandaluar ose trajtuar infeksione koronaviruse njerëzore.
 
Orthocoronavirinae Mikrografia e elektroneve të transmisionit (TEM) e virusit bronkit infektiv infektiv Ilustrimi i morfologjisë së koronaviruseve; peplomers virale në formë klubi, me ngjyrë të kuqe të kuqe, krijojnë pamjen e një korona që rrethon virionin kur vëzhgohet me një mikroskop elektron.Klasifikimi i virusit (i paekspozuar): VirusRealm: RiboviriaPhylum: incertae sedisOrder: NidoviralesFamily: CoronaviridaeSubfamily: [[Përdoruesi:ARBNORE CAKOLLI|ARBNORE CAKOLLI]] ([[Përdoruesi diskutim:ARBNORE CAKOLLI|diskutimet]]) 29 mars 2020 23:39 (CEST)