Dallime mes rishikimeve të "Francis Drake"

484 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
{{Bio
[[Skeda:Sir Francis Drake by Jodocus Hondius.jpg|thumb|240px|Sir Francis Drake nga [[Jodocus Hondius]]]]
|Foto= 1590 or later Marcus Gheeraerts, Sir Francis Drake Buckland Abbey, Devon.jpg
|Titulli = Francis Drake
|Emri = Francis
|EmriDytë =
|EmriTretë =
|Mbiemri = Drake
|Shqiptimi = Fransis Drejk
|KomentEmri =
|Seksi = Mashkull
|VëndiLindjes = [[Tavistock]], [[Devon]], [[Angli]]
|DitaMuajiLindjes =
|VitiLindjes = [[1540]]
|VëndiVdekjes = [[Portobelo]], [[Colón]], [[Panama]]
|DitaMuajiVdekjes = [[28]] Janar
|VitiVdekjes = [[1596]]
|Aktiviteti = Kapiten
|Aktiviteti2 =
|Aktiviteti3 =
|AktivitetiTjetër =
|Nënshtetësia = [[Anglez]]
|FaqjaWeb =
}}
'''Sir Francis Drake''' (rreth vitit 1540 - 28 janar 1596) ishte kapiten i detit, tregtar i skllevërve, piratë dhe oficer detar anglez. Drake kreu lundrimin e dytë rreth botës në një ekspeditë të vetme, nga viti 1577 deri më 1580, dhe ishte i pari që përfundoi udhëtimin si kapiten, ndërsa drejtoi ekspeditën në të gjithë cirkun. Me inkuadrimin e tij në Oqeanin Paqësor, ai pretendoi se [[Albioni i Ri|çfarë është tani Kalifornia]] për anglezët dhe përuroi një epokë konflikti me spanjollët në bregdetin perëndimor të Amerikës,<ref name="Wallis1984">{{cite book|author=Helen Wallis|editor=Norman J. W. Thrower|title=Sir Francis Drake and the Famous Voyage, 1577–1580: Essays Commemorating the Quadricentennial of Drake's Circumnavigation of the Earth|url=https://books.google.com/books?id=tPJVxZu8btoC&pg=PA143|year=1984|publisher=University of California Press|isbn=978-0-520-04876-8|page=143|chapter=The Catography of Drake's Voyage}}</ref> një zonë që më parë ishte e pashpjeguar kryesisht nga transporti perëndimor.<ref name=Soto2006>{{cite journal |last=Soto Rodríguez |first=José Antonio |year=2006 |title=La defensa hispana del Reino de Chile |url=http://www.ubiobio.cl/miweb/webfile/media/222/Tiempo/2006/006.pdf |journal=Tiempo y Espacio |volume=16 |access-date=30 January 2016 |language=spanjisht}}</ref>