Dallime mes rishikimeve të "Hysni Milloshi"

39 bytes added ,  3 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
 
==Biografia==
Milloshi lindi më 26 janar 1946 në Maçukull, në rajonin e [[Rrethi i Matit|Matit]] . Gjatë sundimit komunist , Hysni Milloshi, i cili ishte anëtar i [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partisë së Punës]], ishte një shkrimtar dhe një figurë e lënë në hije.
 
Ai themeloi më 12 shkurt 1991 grupimin e vullnetarëve aktivistë “Enver Hoxha” , i cili funksiononte si një grupim besnik ndaj parimeve dhe politikave të [[Enver Hoxha|Enver Hoxhës]], me përkrahjen e figurave kryesore të ish-Partisë së Punës. Grupimi zhvilloi një veprimtari aktive dhe mitingje për të parandaluar rënien e regjimit komunist. Milloshi gjithashtu ishte një shkrimtar dhe poet modest. Ai ndërroi jetë më 25 prill 2012 në spitalin e Sanatoriumit[[Sanatoriumi]]t, Tiranë nga fibroza pulmonare.
 
== Aktiviteti Politik ==
Anonymous user