Ndryshimi mes inspektimeve të "Violeta Rexhepagiqi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{pa referenca|Mungojnë burimet për gjëra dhe fakte të rëndësishme - 15 prill 2015}}
'''Violeta Rexhepagiqi''' (u lind në Prishtinë me 21 Shkurt te vitit 1958 - dhe u nda nga jeta më 16 Prill 2020) kompozitore dhe gazetare në lëmin e raportimit, shqiptare nga Kosova.
[[Skeda:Violeta Rexhepagiqi.PNG|thumb|200px|right|Violeta Rexhepagiqi]]
Mësimet e para të përgjithëshme i ndoqi në shkollën e qyetit "Faik Konica". Pas susesit me këngë dhe si spikere për programe të fëmijëve në "Radio Prishtinë" filloj të ndjekë mësimet edhe në shkollën e ultë të muzikës. Si rrjedhë e angazhimit të saj pasojnë edhe mirënjohet në festivalin e fëmijve "[[Akordet e Kosovës]]". Njëkohësishtë, Violeta intepretonë më se 40 këngë për fëmijë, dhe luanë zërin e personazheve në radio-dramat për fëmijë. Në ndërkohë, Violeta nga adhuruesit e vegjël adhurohet dhe shikohet si shembull i rebelimit artistik.<ref>{{Cite web |url=http://web.ukonline.co.uk/kosova/muzika/kosovalive.html |title=Intervist për ukonline.co.uk |accessdate=25 dhjetor 2009 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20090807012038/http://web.ukonline.co.uk/kosova/muzika/kosovalive.html |archivedate=7 gusht 2009 |url-status=dead }}</ref>