Ndryshimi mes inspektimeve të "Qarku i Vlorës"

35 bytes removed ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox subdivision type
{{coord|40|10|N|19|45|E|display=title|scale:1000000}}
| name = Qarku i Vlorës
{{Qark në Shqipëri
| Emri alt_name = Qarku i Vlorës
| map = [[File:Harta qarku i vlores.pdf|200px]]
| Numri_i_RretheveNumri_i_Bashkive = 36
| Emri_i_RretheveEmri_i_Bashkive = [[Rrethi i Delvinës]]<br />[[Rrethi i Sarandës]]<br />[[Rrethi i Vlorës]]
| Kryeqendra = [[Vlora]]
| Kryetari = Ervis Moçka
| Partia_udhëheqëse =
| Sipërfaqja = 2,706
| Popullsia = 211,734
| Popullsia_e_Vitit = 2010
| Popullsia_dendësia = 78.4
| Kodi ISO = AL-12
}}
'''Qarku i Vlorës''' është një nga 12 qarqet në [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe ka një sipërfaqje prej 2.706 km². Qarku i Vlorës përfshin bashkitë: Vlorë, Selenicë, Himarë, Sarandë, Konispol, Finiq dhe Delvinë. Qendra e Qarkut të Vlorës ndodhet në qytetin e [[Vlora|Vlorës]]. ISO 3166-2-Code është AL-12. Qarku i Vlorës kufizohet në veri me [[Qarku i Fierit|Qarkun e Fierit]], në lindje [[Qarku i Gjirokastrës|Qarkun e Gjirokastrës]], në jug me [[Greqia|Greqinë]] dhe në jugperëndim deri në perëndim me [[Deti Adriatik|Detin Adriatik]] dhe [[Deti Jon|Detin Jon]] gjatë [[Bregdeti]]t. Rajoni i Vlorës ka një popullsi prej 181.996<ref>[https://web.archive.org/web/20110724163040/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/downloads/publikime/Tregues%20sipas%20qarqeve2006.pdf Tregues sipas Qarqeve] Popullsi e Qarkut</ref> banorësh.
34

edits