Ndryshimi mes inspektimeve të "Qarku i Vlorës"

417 bytes removed ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
'''Qarku i Vlorës''' është një nga 12 qarqet në [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe ka një sipërfaqje prej 2.706 km². Qarku i Vlorës përfshin bashkitë: Vlorë, Selenicë, Himarë, Sarandë, Konispol, Finiq dhe Delvinë. Qendra e Qarkut të Vlorës ndodhet në qytetin e [[Vlora|Vlorës]]. ISO 3166-2-Code është AL-12. Qarku i Vlorës kufizohet në veri me [[Qarku i Fierit|Qarkun e Fierit]], në lindje [[Qarku i Gjirokastrës|Qarkun e Gjirokastrës]], në jug me [[Greqia|Greqinë]] dhe në jugperëndim deri në perëndim me [[Deti Adriatik|Detin Adriatik]] dhe [[Deti Jon|Detin Jon]] gjatë [[Bregdeti]]t. Rajoni i Vlorës ka një popullsi prej 181.996<ref>[https://web.archive.org/web/20110724163040/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/downloads/publikime/Tregues%20sipas%20qarqeve2006.pdf Tregues sipas Qarqeve] Popullsi e Qarkut</ref> banorësh.
 
== Galeria ==
<gallery>
Skeda:Vlora general view.jpg|Qyteti i Vlorës (Qendra)
Skeda:VloreAtNight.JPG|Vlora natën
</gallery>
 
== Lidhje të jashtme ==
{{commonscat|Vlorë County|Qarku Vlorë}}
[[https://commons.wikimedia.org/wiki/File:QARKU_VLOR%C3%8B.jpg]]
 
== Burimet ==
<references/>
 
== Shiko edhe ==
* [http://www.qarkuvlore.gov.al/ Këshilli i Qarkut Vlorë]
 
 
{{Qarqet e Shqipërisë}}
 
[[Kategoria:Vlorë]]
34

edits