Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

81 bytes added ,  3 muaj më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.161.226 dhe 79.106.27.134) dhe riktheu rishikimin 1917115 nga Astronomi06
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.161.226 dhe 79.106.27.134) dhe riktheu rishikimin 1917115 nga Astronomi06)
[[Skeda:Meteor burst.jpg|thumb|300px|right]]
 
'''Meteori''' është trup qiellor që lëviz brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëvizja e këtyre trupave mund të shikohet thjeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënieve të tyre në Tokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.s, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të tillë.
'''Meteorët'''
 
Meteorët janë trupa të vegjël të errët,që lëvizin me shpejtësi të madhe në hapësirën kozmike.Këta formohen nga shkatërrimi i trupave te tjerë qiellorë.Kur një mut hyn me shpejtësi në atmosferen e tokës si pasoje e fërkimit ,nxehet,shkrihet dhe avullon pjesërisht ,duke e ndricuar për një cast qiellin.Kjo dukuri të lë përshtypjen sikur është këputur një yll ,prandaj në popull quhen "yje që këputen”.
Meteorët, kur bien në atmosferën e [[Tokë]]s, nga fërkimi nëpër ajër gjatë shpejtësisë së madhe ndizen dhe digjen. Meteorët duken si [[yje]] që shkëputen nga qielli.
 
== Shiu Meteorik ==