Eugenio Montale: Dallime mes rishikimesh

208 bytes added ,  3 vjet më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
Rreshti 4:
 
=== Vitet e rinisë ===
Eugenio Montale ka lindur në Xhenova, në një ndërtesë të bulevardit të tanishëm Dogali, në zonën ''Princi'', më 12 tetor [[1896]], i fundit i pesë fëmijëve të Domenico Montale dhe Giuseppina Ricci, anëtarë të shtresës së mesme xhenoveze.<ref>Prima di Eugenio nacquero Salvatore, Ugo, Ernesto (morto subito dopo la nascita), Alberto e Marianna; Giorgio Zampa, ''Cronologia'', in E. Montale, ''Tutte le poesie'', Milano, Oscar Mondadori, 1990, p. </ref> I ati ishte bashkëpronar i një firme të produkteve kimike, kompania ''G. G. Montale, & C.'', ndër të tjera, furnizuesit e Venezia S.p.A., ku ishte punësuar [[Italo Svevo]]<ref>[http://www.unige.ch/lettres/roman/italien/recherche/Avant/recherche0809/LocandinaScaffai.pdf unige.ch]</ref><ref>[{{Cite web |url=http://www.minerva.unito.it/Home/Schede/EugenioMontale.htm |title=minerva.unito.it] |accessdate=14 shkurt 2018 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20190311124815/http://www.minerva.unito.it/Home/Schede/EugenioMontale.htm |archivedate=11 mars 2019 |url-status=dead }}</ref>.
 
== Shënime ==