Ndryshimi mes inspektimeve të "Lugthi"

39 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi 9 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.48.164, Martin Bacelli, 95.107.198.175, Ani Abazaj dhe 185.173.207.73) dhe riktheu rishikimin 1960341 nga Βατο
(shtova diqka)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 9 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.48.164, Martin Bacelli, 95.107.198.175, Ani Abazaj dhe 185.173.207.73) dhe riktheu rishikimin 1960341 nga Βατο)
[[Skeda:Illu stomach.jpg|right|thumb|Lukthi]]
'''Lugthi''', '''lukthi''' ose '''stomaku''' është një zgjerim në formë qese i traktit digjestiv, që është vazhdim i [[Ezofagu|ezofagut]] lart dhe vazhdon në [[duoden]] poshtë. Këto shërbejnë dhe si pika fiksimi të tij. Bashkimi gastroezofageal ndodhet djathtasmajtas [[Vertebra|vertebrës]] së 10-të torakale, afërsisht 2 cm poshtë [[Diafragma (organ)|diafragmës]], ndërsa bashkimi gastroduodenal bëhet në nivel të vertebrës lumbare, pak djathtas linjës mediane.
 
Madhësia dhe forma e lugthit ndryshojnë në varësi nga morfologjia e subjektit dhe shkalla e mbushjes. Në gjendje distensioni të moderuar lugthi është 25 cm i gjate, 10-12 cm i gjerë, dhe 8-9 cm i trashë. Kapaciteti i lugthit lëkundet midis 1-1.5 litra.
 
Lugthi është një organ shumë i '''vaskularizuar''', që furnizohet nga më shumë së 6 [[Arteria|arterie]], që dalin nga trungu celiak. Ka një rrjete të pasur anastomozash intramurale, që sigurojnë vaskularizimin e tij edhe kur lidhet një pjesë e madhe e arterieve. Gastrica dextra et sinistra, gastroepiploica dextra et sinistra dhe gastricae breves janë arteriet kryesore të lugthit.
Në 60% të njerëzve gjendet dhe arteria gastrike posteriore, që del nga arteria lienale dhe ushqen sipërfaqen posteriore të lugthit. Lugthi ka 7 lloje i brendshem,i jashtem,i mberthyer,i zberthyer,i futur,i nxjerrur,i kerrysur.
 
By:Martin Bacelli
 
== Pjesët e Lukthit ==
 
== Gjëndrat ==
Lukthi ka disa gjëndra të cilat prodhojnë produkte të cilat ndihmojë në zbërthimin e ushqimit, këto gjëndra bëjnë pjesë në tipin tubulor.Si më të përhapura ose kryesore janë '''gjëndrat gastroike''' ,'''gjëndrat pilorike''' si dhe '''gjëndrat kardiale''' .Ajo eshte pjesa me e gjere e sistemit tretes
 
=== Gjëndrat gastroike ===
Fermentet: Proteaza, Libofermentet
Kripërat minerale.
Me kalimin e një pjese të vogël të ushqimit në duodenum fillon zbrazja e lukthit.
 
 
<nowiki>:</nowiki>
 
 
== Rregullimi i taitjes të lëngut lukthor ==
 
== Shiko edhe ==