Ndryshimi mes inspektimeve të "Ligustra"

22 bytes added ,  5 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: parapamje|Ligustra Ligustra apo e njohur ndryshe edhe si voshtër kineze apo voshtër e ndritshme është një lloj bime e gjinisë Ligustru...)
 
v
 
[[Skeda:FloweringLigustrumLucidumTree.jpg|parapamje|Ligustra]]
'''Ligustra''' apo e njohur ndryshe edhe si '''voshtër kineze''' apo '''voshtër e ndritshme''' është një lloj bime e gjinisë ''Ligustrum'', në familjen e ullirit. Prejardhjen e ka nga [[Kina]] dhe tashmë rritet e kultivuar në shumë vende mesdhetare dhe në jugun e SHBA-së. Rritet deri në 10 m dhe ka gjethe me ngjyrë të gjelbër të errët, me shkëlqim. Lulet i ka në tufa e të bardha, me aromë të fortë, dhe prodhon shumë fruta të vegjël të vendosur në tufa. Në Republikën e Shqipërisë është mbjellur kryesisht në qytetet bregdetare pasi nuk duron ngricat. Është tepër e përhapur në Tiranë, Durrës, Shkodër e Fier.
<br />